Trener Smorawski wyjeżdża na staż trenerski do Holandii

Pod koniec listopada 2014 roku trener Norbert Smorawski wyjedzie na tygodniowy staż trenerski do słynącej z pracy z młodzieżą piłkarską Holandii. W tym czasie odwiedzi kilka klubów piłkarskich i zapozna się z tajnikami pracy z drużynami młodzieżowymi i seniorami. A oto krótki wywiad jakiego udzielił Norbert naszemu portalowi.

MK.: Słyszałem, że w przyszłym roku wybierasz się na staż trenerski do Holandii. Powiedz na jak długo i co tam będziesz robił?

N.S.: W ciągu siedmiu dni wypełnionych młodzieżową i seniorską piłką nożną będę mógł z bliska przyjrzeć się funkcjonowaniu holenderskich klubów piłkarskich oraz zapoznać się z ich systemem szkolenia. Licencjonowani trenerzy - edukatorzy Holenderskiego Związku Piłki Nożnej w szczegółach opowiedzą o modelu gry oraz tajnikach pracy trenerskiej w Kraju Tulipanów.

MK.: Jaki kluby odwiedzicie i z kim się spotkacie?

Pierwszą odwiedzę Akademię AZ 67 Alkmaar, jedną z najlepszych w Holandii. Akademia ta pomimo bardzo skromnego budżetu co roku szkoli bardzo dużą liczbę zawodników którzy trafiają później do dobrych europejskich klubów. Kolejnym punktem stażu będzie Akademia Piłkarska PSV Eindhoven jedna z największych w Holandii. Przedostatnią akademią, w której będziemy gościć będzie Akademia Twente Enschede. Wybraliśmy ją dlatego, by zobaczyć jak działa i funkcjonuje klub szkolący młodzież i grający w lidze a dysponujący bardzo małym budżetem. Na koniec odwiedzimy również najlepszą akademie świata, która każdego roku szkoli światowej klasy zawodników. Ajax Amsterdam to miejsce gdzie zobaczymy przyszłe gwiazdy światowego futbolu. W trakcie wizyty na Sportpark De Teokomst będziemy mieli okazję poznać strukturę , przyjrzeć się bliżej obiektom sportowym oraz obejrzeć treningi grup młodzieżowych oraz treningi i mecz pierwszej drużyny Ajaxu. Podczas wyjazdu odbędziemy liczne szkolenia z trenerami pracującymi na co dzień w klubach holenderskich. Myślę, że zdobyte tam doświadczenia z powodzeniem wykorzystam w pracy z młodzieżą Andrespolii.

MK.: Dziękuję za rozmowę